O Festiwalu
Idea
Przyjaciele festiwalu
Ważne terminy
Regulamin zgłaszania filmów
RSS
Archiwum
Kontakt
Tibor Szemzö, Niewidzialna historia

Galeria Centrum Sztuki WRO (budynek Mediateki, II piętro, wejście od ul. Widok 7)

Inspirację dla Niewidzialnej historii stanowią archiwalne filmy edukacyjne na taśmie 8mm zrealizowane w byłej NRD i poetyckie teksty węgierskiego filozofa Beli Hamvasa, do których w latach 1996-2000 Tibor Szemző opracował szereg aranżacji muzycznych - Siedem szkiców na zespół mieszany - wydanych następnie pod tym samym tytułem (Niewidzialna historia).

Projekt Niewidzialna historia powstał podczas trzymiesięcznej rezydencji artystycznej, jaką Tibor Szemző odbył w Centrum Sztuki WRO począwszy od maja 2008 roku w ramach Visegrad Artist Residency Program.

Niewidzialna historia to rozległa, interaktywna instalacja sięgająca po vintage i współczesne technologie medialne: system projektorów umożliwiających wyświetlanie zapętlonych, sekwencji filmowych zapisanych na optycznej taśmie 8mm (oryginalna, pochodząca z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, konstrukcja czechosłowackiej firmy Meopta) sterowanych matrycą ultradźwiękowych sensorów kontrolujących także środowisko dźwiękowe i oświetlenie instalacji. Cyfrowy, interaktywny komponent pracy został przygotowany przez Laboratoria WRO.

Urodzony w Budapeszcie w 1955 roku Szemző jest kompozytorem, muzykiem, twórcą prac wideo, instalacji i filmów eksperymentalnych prezentowanych na całym świecie. Jego współpraca z WRO sięga 1995 roku, kiedy podczas Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 95 odbyła się premiera jego kompozycji Tractatus, transmitowana na żywo z dużego studia TVP we Wrocławiu.

 

wstęp wolny

Zapraszamy do dyskusji na forum ENH

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

29 lipca o godz. 22:00 na wrocławskim Rynku odbędzie się pokaz specjalny Filmoteki Narodowej w 100-lecie polskiego kina.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera