Varia
Filmowa przestrzeń ENH
Twórcy z charakterem
Moje nowe horyzonty - felietony Romana Gutka
Polityka Poleca - Przewodnik Festiwalowicza
Selekcjonerzy z festiwali
Krytycy w Winnipeg
Nagroda im. K. Mętraka
Ciekawostki z przestrzeni ENH
ENH poleca: książki Krytyki Politycznej
Krakowska Szkoła Filmu i Komunikacji Audiowizualnej
Moje nowe horyzonty - felietony Romana Gutka w Gazecie Wyborczej
06 lip 09
Muzyka na horyzontach
starsza lista nowsza

Muzyka bardzo rozgościła się na naszym festiwalu. Duża liczba projektów muzycznych, ich jakość oraz wspólne cechy wszystkich prezentacji, to świadoma i przemyślana koncepcja, połączona z charakterem festiwalu, a jednocześnie to coraz bardziej samodzielny projekt gromadzący fanów alternatywnej muzyki.

Jak co roku muzyka będzie obecna nie tylko w klubie festiwalowym w Arsenale, ale również na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego przy Świdnickiej oraz we Wrocławskiej Operze i na Rynku, gdzie prezentowane będą filmy z muzyką na żywo.

24 lipca w Operze odbędzie się wyjątkowy pokaz kanadyjskiego filmu Guya Maddina z 2006 roku Piętno na umyśle (w obecności reżysera!). Niezwykłość tego seansu będzie polegać na tym, że ścieżka dźwiękowa filmu będzie powstawała "na żywo", bezpośrednio na scenie, tworzona przez amerykańskich artystów imitujących dźwięki tzw. foley artists, którzy wyposażeni w dziesiątki dziwnych przedmiotów tworzą rodzaj alchemicznego laboratorium. Na scenie będzie również orkiestra oraz narratorka - w tej roli zaprzyjaźniona z reżyserem i festiwalem - Gosia Dobrowolska.

Również w Operze, 30 lipca Geoff Smith - dobrze już znany festiwalowej publiczności brytyjski kompozytor i multiinstrumentalista - zagra na skonstruowanych przez siebie cymbałach młotkowych do najstarszej w historii kina pełnometrażowej (zachowanej) animacji Przygody księcia Achmeda (Niemcy, 1926) w reżyserii Lotte Reiniger.

1 sierpnia w Operze projekcji filmu Skarb rodu Arne (Szwecja, 1919) Mauritza Stillera będzie towarzyszyć muzyka skomponowana przez Leszka Możdżera w wykonaniu polsko - szwedzkiego Trio Leszka Możdżera.

29 lipca natomiast na Rynku odbędzie się pokaz specjalny Filmoteki Narodowej w stulecie polskiego kina. Projekcji filmu Ryszarda Ordyńskiego Mogiła nieznanego żołnierza (1927), który jest najstarszym pełnometrażowym w pełni zachowanym zabytkiem polskiej kinematografii, będzie towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez 17-osobową orkiestrę kameralną pod dyrekcją lubelskiego kompozytora Rafała Rozmusa. Na ten pokaz wstęp będzie bezpłatny.

W tym roku nowym festiwalowym obiektem będzie Scena Kameralna Teatru Polskiego przy Świdnickiej, gdzie w dniach 25 - 29 lipca odbędzie się przegląd filmów nowojorskiej eksperymentatorki Jennifer Reeves. Szczególnym wydarzeniem tej retrospektywy będą pokazy jej filmów z muzyką na żywo w wykonaniu znakomitych muzyków. 25 lipca do filmu When It Was Blue zagrają Skúli Sverrisson i Anthony Burr. Natomiast 26 lipca do fimów He Walked Away oraz Light Work Mood Disorder zagrają Anthony Burr i reżyserka. Sverrisson i Burr współpracowali z czołowymi twórcami muzyki eksperymentalnej i jazzowej, m.in.: Johnem Zornem i Ryuichi Sakamoto.

30 i 31 lipca na Scenie Kameralnej będzie można zobaczyć projekt muzyczny pod nazwą Chip Tunes. Siedmiu amerykańskich artystów sceny 8 bitowej zagra w solowych projektach, których występom dodatkowo towarzyszyć będą wizualizacje.

1 sierpnia w tym samym miejscu na wspólnym koncercie wystąpią: wrocławskie Małe Instrumenty, francuski kompozytor Pierre Bastien, znany z widowiskowych instalacji muzycznych oraz Piotr Welk, który tworzy wizualizacje.

Klub festiwalowy po raz drugi zagości w Arsenale. W zeszłym roku zarówno wybór miejsca koncertów, jak i artystów spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem festiwalowej publiczności. W tym roku w ciągu 11 dni wystąpi aż 26 zespołów albo specjalnie na festiwal stworzonych projektów. Klub festiwalowy zdominują artyści z krajów, będących bohaterami filmowych retrospektyw - Kanady, Szwecji i Węgier. Będzie to niepowtarzalna okazja usłyszenia (w wielu przypadkach po raz pierwszy w Polsce) czołowych kanadyjskich DJ-ów, liderów szwedzkiej muzyki eksperymentalnej, czy zaskakujących w swej oryginalności Węgrów.

W Arsenale będzie można także posłuchać reprezentantów amerykańskiej i angielskiej niezależnej sceny muzycznej. Jak zapewnia Kostas Georgakopulos - odpowiedzialny za program klubu - artyści zaproponują bardzo różne brzmienia: od tanecznych, elektronicznych, awangardowych, eksperymentalnych po rockowe. Jednym z najciekawszych muzyków, występujących na tegorocznym festiwalu, będzie z pewnością Venetian Snares - to kanadyjski artysta tworzący muzykę elektroniczną w jednej z najbardziej ekstremalnych postaci. I'm from Barcelona to 20-osobowy indiepopowy projekt szwedzki. Grupa zjeździła cały świat, zdobywając dużą popularność, zwłaszcza za sprawą niesamowitych, szalonych występów na żywo. Przebojowa muzyka i potężna dawka energii pozwoliły zdobyć uznanie słuchaczy na całym świecie. W lipcu po raz pierwszy zawitają do Polski. Junior Boys - to słynny kanadyjski duet. Dzięki znakomitym, inteligentnym, a zarazem przebojowym kompozycjom, dorobili się statusu być może najważniejszej electropopowej grupy ostatnich lat. Lydia Lunch to jedna z najbardziej wpływowych postaci niezależnej amerykańskiej sceny muzycznej. Nie tylko tworzy muzykę, ale również pisze, fotografuje, występuje w awangardowych filmach. We Wrocławiu wystąpi z projektem Lydia Lunch and The Big Sexy Nosie. Po raz pierwszy wystąpi w Polsce znakomity brytyjski artysta Mark Stewart and the Mafia. Niemiecki kolektyw Jazzanova gra świeżą i nieprzewidywalną muzykę, która jest mieszanką elektronicznych brzmień i klasycznych dźwięków. Oryginalne brzmienie szybko pozwoliło im zdobyć uznanie poza granicami Niemiec. Na festiwalu zagrają w pełnym, koncertowym zestawieniu - w składzie zespołu znalazła się m.in. kultowa wokalistka Clara Hill.

 

Roman Gutek

Gazeta Wyborcza Wrocław, 6 lipca 2009

 

starsza lista nowsza
Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Po raz czwarty zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna Nieme Kino grupy F11 portretująca ludzi kina.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera