menu
Opisy filmów
Mogiła nieznanego żołnierza w internecie
Pruska kultura w internecie
Seanse
29 LIPCA, 22:00
Rynek
Pokazywany razem z:
Mogiła nieznanego żołnierza, Pruska kultura
Twoja metka
trzeba zobaczyć! pod rozwagę... omijać z daleka!
Wybierz kolor METKI i ułóż swój plan festiwalowy: czerwona - omijać z daleka, żółta - pod rozwagę, zielona - zobaczyć koniecznie. 
Opis metki:

Opis metki widoczny dla innych

Metki innych
zielone: 15, zółte: 6, czerwone: 7
brak metek publicznych
  Indeks cyklu  
Wieczór specjalny Filmoteki Narodowej w stulecie polskiego filmu
85’
Wieczór specjalny Filmoteki Narodowej w stulecie polskiego filmu - nieme filmy polskie z towarzyszeniem orkiestry kameralnej pod dyrekcją kompozytora Rafała Rozmusa.
napisy: film bez dialogów
Filmy nieme
Rynek

Opis filmów

Pruska kultura

Prussian Culture

Polska, Francja 1908 / 8’

producent:Mordechaj Mordka Towbin
produkcja:Siła-kino
właściciel praw:Filmoteka Narodowa
wersja językowa:brak dialogów

Film jest fabularyzowanym dokumentem aktorskim, opowiadającym o pruskich metodach walki z polskością. Kompletna kopia filmu została odnaleziona w 2000 r. przez profesorów Małgorzatę i Marka Hendrykowskich we francuskim archiwum filmowym w Bois d'Arcy. Autorem obrazu był prawdopodobnie rzutki dystrybutor i producent Mordechaj Mordka Towbin. Ówczesne kopie z reguły nie zawierały informacji o twórcach filmów. W publikacji Filmoteki Narodowej pt. Kino okresu wielkiego niemowy profesorowie napisali: Kiedy nakręcono ten film? Wszystko wskazuje na to, że powstał on na przełomie 1907/1908 roku. Towbin zaangażował operatora jednej z firm paryskich już w grudniu 1907 roku. Przy jego udziale zrealizowano wtedy Widoki miasta Warszawy. Następne zdjęcia (wykonane prawdopodobnie przez Meyera lub Tiberville'a) ukazały się na ekranie już w marcu 1908 roku. W maju 1908 roku, film, który znamy jako Pruską kulturę był już wyświetlany w Moskwie. Bez względu na to czy powstał pod koniec 1907 czy na początku 1908 roku, jest to na pewno film co najmniej pół roku wcześniejszy od komedii Antoś pierwszy raz w Warszawie (premiera 22 października 1908), która dotąd uchodziła za pierwszy polski film fabularny.

Mogiła nieznanego żołnierza

Tomb of the Unknown Soldier

Polska 1927 / 77’

reżyseria:Ryszard Ordyński
scenariusz:Ryszard Ordyński, Seweryn Romin
zdjęcia:Antoni Wawrzyniak
obsada:Jerzy Leszczyński, Maria Malicka, Nina Olida, Konstancja Bednarzewska, Maria Gorczyńska, Leokadia Pancewiczowi, Władysław Walter, Jerzy Marr
produkcja:Star-Film
właściciel praw:Filmoteka Narodowa
wersja językowa:brak dialogów

Po wybuchu wojny z bolszewicką Rosją kapitan Łazowski wyrusza na front, żegnany przez żonę i córkę, które darzą go ogromną miłością. Dostaje się do niewoli rosyjskiej. Przeżywszy wiele dramatycznych przygód i unikając rozlicznych niebezpieczeństw, ucieka do Polski. Gdy przekracza granicę ojczyzny, uskrzydlony wizją powrotu do domu, ginie trafiony zbłąkaną kulą. Z chwilą gdy Łazowski umiera, jego córka czuje - jak napisano w przedwojennym programie do filmu - że blednie i rozprasza się wizja ojca. A tam daleko wśród pól pokrytych niepokalaną bielą śniegów, ukryła się mogiła nieznanego żołnierza. Film wyróżnia barwnie zarysowane tło historyczne i obyczajowe.


Rafał Rozmus

Jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie, w klasie skrzypiec. Z wyróżnieniem ukończył Instytut Muzyki WA UMCS w Lublinie. Kształcił się z zakresu dyrygentury oraz kompozycji, aranżacji i instrumentacji. W 2001 r., wspólnie z Zofią Bernatowicz, powołał do życia zespół wokalno-instrumentalny Presto, specjalizujący się w prawykonaniach i wykonaniach jego utworów. Rafał Rozmus jest ponadto autorem liczbowej metody komponowania muzyki atonalnej (2002). Tworzy muzykę wokalną, wokalno-instrumentalną, instrumentalną, utwory symfoniczne, kameralne, dla dzieci, zajmuje się aranżacją (m.in. utwory Dimy Chaabacka na fletnię Pana i orkiestrę symfoniczną), komponuje muzykę teatralną i filmową.

opracowanie: Grażyna Grabowska

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Kobiecość będzie jednym z tematów obecnych podczas tegorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera