Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
J. Armata, Śnione filmy Piotra Dumały

Jerzy Armata, Śnione filmy Piotra Dumały

Korporacja Ha!art i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty,
Kraków-Warszawa 2009, Poza seriami

Piotr Dumała to bez wątpienia jeden z najciekawszych - i najbardziej rozpoznawalnych na świecie - artystów polskiego kina. Jest autorem kilkunastu filmów animowanych, które przyniosły mu wiele prestiżowych nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Niebawem wejdzie na ekrany kin jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny, zatytułowany "Las". W filmach animowanych posługuje się tradycyjną kreską (m.in.: "Czarny Kapturek", "Nerwowe życie kosmosu"), a także - wymyśloną przez siebie - techniką płytek gipsowych (m.in.: "Łagodna", "Ściany", "Franz Kafka", "Zbrodnia i kara"). Oryginalność plastyczna, jej znakomite zespolenie ze ścieżką dźwiękową, precyzja w najdrobniejszym detalu, a zwłaszcza umiejętność atrakcyjnego przeniesienia na ekran skomplikowanych treści to główne wyznaczniki jego kina. Uprawia również animację użytkową, realizując czołówki seriali, programów telewizyjnych, festiwali, reklamy, klipy. Zajmuje się rysunkiem prasowym, projektowaniem okładek książek oraz plakatem teatralnym i filmowym. Sporadycznie występuje jako aktor. Autor licznych opowiadań, zebranych w tomie "Gra w żyletki", a także komiksu "Zbrodnia i kara 1980". Prowadzi działalność pedagogiczną, m.in.: w łódzkiej Filmówce.

Książka "Śnione filmy Piotra Dumały" będzie próbą opisu fenomenu tej twórczości. Poza częścią analityczno-krytyczną zawierać będzie rozmowę z artystą, fragmenty opublikowanych już tekstów dotyczących jego dokonań artystycznych, wypowiedzi współpracowników i przyjaciół, dokumentację tej twórczości (biofilmografia, opisy filmów, wykaz nagród, bibliografia), a także kilka opowiadań oraz bogaty materiał ilustracyjny (rysunki, plakaty, kadry z filmów, fragmenty komiksów, fotografie).

Wydawnictwo towarzyszy retrospektywie twórczości Piotra Dumały, która odbędzie się podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu.
 

Publikacja dofinansowana ze środków Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej

cena: 45 / 36 pln (dla posiadaczy karnetów)

Oficjalna premiera podczas 9. MFF Era Nowe Horyzonty

zobacz także:

Piotr Dumała - strona twórcy

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Dla dzieci podczas festiwalu działać będzie filmowe przedszkole.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera