Prasa
Informacje prasowe
Akredytacje dziennikarskie
Informacje prasowe
RSS
13 lip 09
Mike Figgis gościem MFF ERA NOWE HORYZONTY
starsza lista nowsza

Mike Figgis, brytyjski reżyser (Burzliwy poniedziałek, Zostawić Las Vegas, Hotel) będzie gościem 9.MFF ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu (23 lipca - 2 sierpnia 2009).

25 lipca Figgis zaprezentuje swój czteroekranowy film Timecode (2000), miksując dźwięk i muzykę na żywo. Timecode zostanie pokazany w ramach cyklu edukacyjno-dyskusyjnego Nowe horyzonty języka filmowego, który pokazuje przemiany zachodzące w montażu w dzisiejszym kinie.

Timecode pokazuje cztery wersje tych samych wydarzeń, rozgrywających się w tym samym czasie i w tym samym miejscu, ale widzianych oczami różnych bohaterów. Wszystkie opowieści w tym samym czasie wyświetlane są na podzielonym na cztery części ekranie.

Miksując ścieżkę dźwiękową filmu na żywo, Figgis na przekór stereotypom udowadnia, że montaż w kinie nigdy nie jest dokończony i zamknięty, a sam film to 'work in progress'.

Po projekcji dyskusja z udziałem reżysera i moderatorów cyklu. Pokaz z racji improwizacyjnego charakteru - tylko w języku angielskim!

 

Mike Figgis reżyser, producent, muzyk i pisarz. Urodził się w 1948 roku w Carlisle w Wielkiej Brytanii, a dzieciństwo spędził w Nairobi w Kenii. Po powrocie na Wyspy grał w licznych zespołach rockowych, m.in. z Bryanem Ferry; studiował muzykę i nagrywał oraz występował z grupą Gas Board. W latach 80. reżyserował i pisał sztuki teatralne i oraz występował z teatrem The People Show. Ukończył Britain's National Film School i w 1984 zrealizował przy pomocy stacji Channel 4 krotki film "The Mouse".

Debiutował filmem fabularnym "Burzliwy poniedziałek" (1988), z udziałem gwiazd Stinga, Tommy Lee Jonesa, Seana Beana oraz Melanie Griffith, który przyniósł mu rozgłos i otworzył drogę do Hollywood. W latach 90. wyreżyserował kolejne filmy m.in. "Wydział wewnętrzny" (1990), w którym wystąpił Andy Garcia i Richard Gere, i "Wersję Browninga" (1994), z udziałem Alberta Finneya, Grety Scacchi, Matthew Modine'a.

Najgłośniejszy film Figgisa "Zostawić Las Vegas"(1995), do którego napisał również scenariusz i muzykę, został nominowany do wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. otrzymał cztery nominacje do Złotego Globu i dwie do Oscara, a grający w filmie główną rolę Nicolas Cage został uhonorowany Oskarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz Złotym Globem.

W 1999 reżyser rozpoczął prawdziwie awangardowy okres wielkoekranową produkcją "Namiętność Panny Julii" wg Strindberga, za którą dostał Złotą Muszlę w San Sebastian. Zrealizował filmowe eksperymenty m.in. "Timecode" (2000) i "Hotel"(2001). Figgis, reżyser z przeszłością muzyka, szczególny nacisk kładzie na dobór i opracowanie ścieżek dźwiękowych swoich filmów.

Mike Figgis - Timecode live mix, 25 lipca, sobota godz. 16:15, kino HELIOS, sala 9

starsza lista nowsza
Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

System "metek" pomoże w przygotowaniu festiwalowego planu projekcji. Powodzenia!

/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera