Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
S. Zawiśliński, Zanussi - Przemiany

Stanisław Zawiśliński, Zanussi - Przemiany

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Warszawa 2009

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu będzie retrospektywa twórczości Krzysztofa Zanussiego. Zaledwie miesiąc wcześniej wybitny reżyser skończy 70 lat i już choćby z tego powodu przegląd jego filmów na Festiwalu będzie miał szczególny charakter.

Filmowe spotkania młodych widzów z autorem kultowych "Barw ochronnych" czy "Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową" uświetni przygotowywana specjalnie dla 9. Festiwalu publikacja autorstwa Stanisława Zawiślińskiego - Zanussi - Przemiany.

Obszerne, dwustustronicowe opracowanie będzie próbą spojrzenia na Zanussiego-Filmowca, ale i Zanussiego-Człowieka ze współczesnej perspektywy. Obecnie prowadzona jest kwerenda w prywatnym archiwum artysty co - jak mówi redaktor - sprawi że poza nielicznymi wyjątkami, wszystko w tej książce będzie nowe, a niektóre kwestie wręcz aktualne.

W omawianej książce postać Zanussiego odbije się w trzech zwierciadłach. Jednym z nich będą wybrane i opracowane na nowo recenzje i komentarze do twórczość reżysera, pochodzące z prasy krajowej i zagranicznej.

Drugie stworzą teksty krytyków i filmoznawców, wśród których znaleźli się Piotr Wojciechowski, Łukasz Maciejewski, Jerzy Sosnowski, ks. Andrzej Luter oraz Stanisław Zawiślański. Pośród poruszanych w autorskich esejach tematów, znajdą się m.in.: Zanussi - przemiany twórczości postawy ; Zanussi jako autor; Filmy KZ - odczytywanie na nowo ; Zanussi i sacrum ; Zanussi w oczach Zachodu ; wizerunki reżysera w nowych mediach czy strącanie autorytetu z piedestału.

Trzecim, dopełniającym obrazu reżysera zwierciadłem będzie jego swoista spowiedź: Moje czasy, moje filmy.

Nadto w publikacji znajdą się standardowe elementy, jak pełna filmografia oraz kalendarium życia i twórczości Krzysztofa Zanussiego. Na oprawę graficzną złoży się ok. 120, w zdecydowanej większości nigdy nie publikowanych zdjęć z archiwum artysty oraz reprodukcje plakatów do jego filmów.

cena: 43 /34 pln (dla posiadaczy karnetów)
 

Oficjalna premiera podczas 9. MFF Era Nowe Horyzonty

zobacz także:

Krzysztof Zanussi - strona twórcy

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

30 lipca w Operze Wrocławskiej odbędzie się projekcja filmu niemego Przygody księcia Achmeda L. Reiningera z muzyką na żywo w wykonaniu Geoffa Smitha.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera