Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
PISF: 100 lat polskiego filmu. 1908 - 2008

PISF: 100 lat polskiego filmu. 1908 - 2008

21.07 - 02.08.2009

Rynek Główny, Wrocław

PISF we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową przygotował wystawę z okazji 100-lecia polskiego filmu. Wystawa i album jej towarzyszący przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów recenzji, dialogów z filmów, komentarzy, analiz, a nawet wierszy. Wyboru filmów dokonali Rafał Marszałek i Andrzej Bukowiecki. Uzupełnieniem całości będzie strona internetowa - www.100latpolskiegofilmu.pl, gdzie m.in. można wysłuchać wykładów Rafała Marszałka o historii polskiego kina oraz obejrzeć wybrane sceny z filmów.

Główny konsultant wystawy, Rafał Marszałek to wybitny krytyk i historyk filmu, autor wielu książek o filmie, współautor i redaktor naukowy Historii filmu polskiego, wielokrotny laureat nagrody im. K. Irzykowskiego oraz nagrody im. B. Michałka za Kino rzeczy znalezionych jako najlepszej książki filmowej roku 2006.

"Nasza wystawa przypomina wyprawę stateczkiem przez ocean. Inaczej być nie mogło. W ciągu stu lat zrealizowano w Polsce ponad półtora tysiąca filmów fabularnych. Wystawa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z konieczności ogranicza się do stu trzydziestu tytułów.

Wybraliśmy je kierując się uzupełniającymi się wzajemnie kryteriami: uznanej rangi artystycznej, krajowych i międzynarodowych nagród, inspirującej obecności w obrębie danego nurtu, wreszcie wskaźników frekwencyjnych pokazujących zainteresowanie publiczności. Zdarza się, że poza polem opisu znalazły się niektóre głośne filmy zrealizowane przez najwybitniejszych artystów, wyprowadziliśmy za to z cienia inne, ważne a mniej oswojone przez pamięć utwory. Pragnęliśmy bowiem ukazać nie tylko wertykalny horyzont arcydzieł, ale fragmenty codziennego krajobrazu polskiego kina. Opis nie sprowadza się wyłącznie do jubileuszowej laudacji."

Rafał Marszałek

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

System "metek" pomoże w przygotowaniu festiwalowego planu projekcji. Powodzenia!

/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera