Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
Czechosłowackie plakaty 1960-1989

Terry Posters: Wystawa czechosłowackich plakatów 1960-1989

23.07 - 02.08.2009

Kino Helios, ul. Kazimierza Wielkiego 19/23, Wrocław

Wybitni dizajnerzy z Czechosłowacji - podobnie jak polscy graficy, artyści i malarze - projektowali oryginalne plakaty filmowe od lat 60. XX wieku. Gdy Polacy eksperymentowali z wieloma technikami, czechosłowaccy artyści doprowadzili do perfekcji technikę fotograficznego kolażu, który stał się ich znakiem rozpoznawczym. Wystawa czechosłowackich plakatów filmowych pokazuje prace znanych na świecie grafików, m.in. Milana Grygara, Vaca Karela, Josefa Vyleťala, Zdenka Zieglera.

Plakaty z prezentowanej kolekcji należą do zbiorów Terry Posters, sklepu-galerii plakatu filmowego, otwartej w 2005 roku przez właścicieli dwóch największych artystycznych kin w Pradze - Světozor i Aero. Jej ojcem chrzestnym jest reżyser Terry Gilliam, członek legendarnej grupy Monty Python. Kiedy w 1999 roku odwiedził kino Aero, w ferworze dyskusji z publicznością dla wygody zdjął buty. Ten swobodny gest tak spodobał się kinomanom z Pragi, że nazwali jego imieniem swoją galerię, a słynne skarpetki stały się jej logo.

W ciągu ostatnich trzech lat Terry Posters przygotowała ponad 40 wystaw w Czechach, USA, Hiszpanii, Włoszech i Japonii. Pełny zbiór, składający się z ponad 8000 czechosłowackich plakatów filmowch, można obejrzeć w wirtualnej galerii: www.terry-posters.com


Agnieszka Szeffel

 

 

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Agnès Varda będzie obecna na dwóch pokazach filmu Plaże Agnès (Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce) i spotka się z publicznością!

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera