Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
Bengt Wanselius: Reżyseria: Bergman

Ingmar Bergman w obiektywie Bengta Wanseliusa

23 lipca - 2 sierpnia 2009

otwarcie 25 lipca g. 20.00

wystawa fotografii na wrocławskim Rynku

Kiedy Bengt Wanselius - który wspólnie z Miką Larsson, byłym radcą kulturalnym Szwecji w Polsce, przygotował tę wystawę - zbierał materiały do książki Reżyseria: Bergman, miał dostęp do wszystkich związanych z Bergmanem zdjęć , zgromadzonych w archiwach Szwedzkiego Instytutu Filmowego. Choć było ich bardzo dużo, Wanselius uznał, że gdzieś musi być ich jeszcze więcej.

Znane wcześniej zdjęcia z filmów Bergmana, pochodziły ze zbioru oficjalnych fotosów do każdego tytułu. Okazało się jednak, że istnieją niezliczone, od lat przez nikogo nie oglądane fotografie z planu filmowego. Wanselius odszukał je i przejrzał. Skontaktował się też z kilkoma fotografami, którzy dawniej współpracowali z Bergmanem i dzięki nim dotarł do fotograficznego skarbu - w trakcie pracy nad książką skarb ten został skatalogowany i ocalony dla potomności.

Pracując nad książką Reżyseria: Bergman, Bengt Wanselius miał na komputerze do 13 800 zdjęć. Razem ze swoimi współpracownikami przejrzał około 500 000 fotografii i dokumentów, co zaowocowało publikacją zawierającą 1 112 zdjęcia. Większość zdjęć prezentowanych na wystawie pojawia się także w książce.

Obiektyw Bengta Wanseliusa towarzyszył pracy Bergmana w teatrze, operze i telewizji przez prawie dwadzieścia lat. Wanselius był jedynym wyjątkiem od Bergmanowskiej zasady, aby na próby nie wpuszczać nikogo, kto nie bierze czynnego udziału w produkcji. Fakt, że reżyser pozwolił mu pojawiać się i znikać o dowolnej porze, a także szczególny zmysł fotografa do wychwytywania ważnych momentów oraz jego zdolność nie tylko, by je uwieczniać, lecz także by swoją obecnością nie zakłócać cudzej pracy, doprowadziły do powstania absolutnie unikatowej dokumentacji procesu twórczego Bergmana.

W ciągu swojej długiej kariery Bergman nakręcił około 50 filmów pełnometrażowych i napisał scenariusze do kolejnych 12. Jako reżyser dramatyczny był jeszcze bardziej płodny, zrealizował bowiem ponad 170 inscenizacji teatralnych, radiowych i telewizyjnych. Bergman urodził się w Uppsali w roku 1918, zmarł na wyspie Fårö w roku 2007, w wieku 89 lat.

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Piętno na umyśle Guya Maddina będzie miał swój pokaz specjalny w obecności reżysera, z udziałem naśladowców dźwięków, narratorki Gosi Dobrowolskiej i orkiestry.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera