Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
Zbigniew Rybczyński: Traktat o obrazie

Zbigniew Rybczyński: Traktat o obrazie

19.06 - 16.08.2009 w godz. 14:00-18:00 (wt.), 10:00 - 18:00 (śr.-sb.), 12:30-16:00 (ndz.)

Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław

Dzięki uprzejmości Galerii Art Stations Foundation, Poznań

Zbig Rybczyński - znany autor eksperymentalnych filmów animowanych, prac wideo i wideoklipów, laureat Oscara oraz pierwszy twórca, który sięgnął po telewizję wysokiej rozdzielczości. Jego prace łączą spektakularne eksperymenty i inwencję formalną z niezwykłym poczuciem humoru i liryki obrazu. Artysta w swych poszukiwaniach poruszający się po wspólnym obszarze kina, telewizji i sztuki. Należy do ulubieńców zarówno krytyki, jak i publiczności.

Traktat o obrazie, prezentowany wcześniej w Galerii Art Stations Foundation w Poznaniu, gromadzi obrazy filmowe i elektroniczne Zbigniewa Rybczyńskiego oraz szkice, rysunki, obliczenia i wykresy ukazujące dochodzenie autora Czwartego wymiaru do nowej syntezy obrazu, łączącego fotograficzny realizm dzisiejszych mediów z głębią reprezentacji rzeczywistości właściwą wielkim mistrzom renesansu, jak Piero della Francesca i Leonardo. Całą twórczość artysty przenika imperatyw dotarcia poprzez sztukę do realizmu, odpowiadającemu współczesnym możliwościom technicznym i aspiracjom duchowym.

Rybczyński w swej twórczości dąży do swobodnego kształtowania powiązanej z przedstawieniem formy. Do takiego jej kształtu, który wychodząc od rejestracji rzeczywistości, uwolniony jednak od naskórkowego realizmu, w starannym, dogłębnie wykorzystującym świadomość i kreatywne użycie technologii procesie, oddaje wielkie syntezy i wizje. Wystawa jest pierwszą prezentacją ukazującą w tak pełny sposób metodę twórczą i dokonania artystyczne twórcy.

Towarzysząca wystawie książka zawiera bogaty teksty Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotra Zawojskiego oraz Piotra Krajewskiego, kuratora wystawy, oraz obszerny materiał ilustracyjny.

 

Zbigniew Rybczyński, ur. 1949 w Łodzi, jest reżyserem filmów eksperymentalnych, operatorem i wykładowcą. Po ukończeniu liceum plastycznego w Warszawie pracował w Studiu Miniatur Filmowych. W 1969 r. podjął studia w PWSFTviT w Łodzi, gdzie uczestniczył w działaniach Warsztatu Formy Filmowej. Wszystkie swoje najważniejsze filmy, łącznie z Tangiem, za które jako pierwszy polski twórca otrzymał Oscara (1983), zrealizował w SE-MA-FORze w Łodzi. Po przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych tworzył prace techniką wideo i i High Definition.

Niezwykłą popularność i przydomek Big Zbig zdobył jako autor wideoklipów do muzyki m.in. Simple Minds, Micka Jaggera czy Johna Lennona oraz innowacyjnych i urzekających wirtuozerią filmów Steps (1986), Czwarty wymiar (1988) i Orkiestra (1990), które przyniosły mu wielkie uznanie światowej krytyki i publiczności. Od 1987 r. do 1994 roku prowadził własne studio, które wyposażył w najnowocześniejszą wówczas aparaturę HDTV. Oprócz Oscara, Zbig ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. Emmy, The Golden Gate Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, nagrody Electronic Cinema Festival w Tokio i w Montreaux, MTV, American Video Awards, Monitor Awards czy the Billboard Music Video Award. Za Orkiestrę otrzymał nagrodę Prix Italia przyznawaną produkcjom telewizyjnym za najwyższe wartości artystyczne.

Pracował na wielu uczelniach: PWSFTviT w Łodzi, Columbia University w Nowym Yorku, Akademii Sztuki Medialnej (KHM) w Kolonii, obecnie jest profesorem na Yoshiba University of Art and Design w Tokio.

Jednocześnie Zbig prowadził badania nad obrazem i efektami specjalnymi, które doprowadziły go do własnych rozwiązań w sferze obrazu elektronicznego, zastosowanych w przemyśle filmowym i telewizyjnym i przyniosły autorowi amerykańskie patenty techniczne.

Rybczyński w roku 2008 otrzymał od Ministra Kultury medal Gloria Artis, Łódzka Szkoła Filmowa przyznała mu tytuł doktora Honoris Causa, otrzymał również przyznawaną przez kolegium artystów prestiżową nagrodę im. Katarzyny Kobro.


Kurator: Piotr Krajewski

Centrum Sztuki WRO

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Agnès Varda będzie obecna na dwóch pokazach filmu Plaże Agnès (Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce) i spotka się z publicznością!

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera