Varia
Filmowa przestrzeń ENH
Twórcy z charakterem
Moje nowe horyzonty - felietony Romana Gutka
Polityka Poleca - Przewodnik Festiwalowicza
Selekcjonerzy z festiwali
Krytycy w Winnipeg
Nagroda im. K. Mętraka
Ciekawostki z przestrzeni ENH
ENH poleca: książki Krytyki Politycznej
Krakowska Szkoła Filmu i Komunikacji Audiowizualnej
Ciekawostki z przestrzeni ENH
RSS
21 lip 09
3 razy Wolność podczas 9. ENH
starsza lista nowsza

Iwona Cegiełkówna w tekście 3 x WOLNOŚĆ z ostatniego numeru KINA (7/8 2009, s. 47) pisze m.in. o filmie Petera Liechtiego Odgłosy robaków - zapiski mumii. W podtytule Wolność, czyli ucieczka czytamy: "Eskapizm to pokusa dla tych, którzy nie dają się łatwo wcisnąć do szuflad pełnych powszechnie przyjętych norm, praw i obyczajów. Od byle jakiej rzeczywistości ucieka się w świat fantazji, od tego, co uwiera i boli - tam, gdzie nie przeszkadza się rozwijać skrzydeł, od życia - w śmierć. Tę ostatnią, tak skrajną formę ucieczki wybrał bohater filmu Petera Liechtiego Odgłosy robaków - zapiski mumii. Filmowa historia ma źródło w autentycznych wydarzeniach z XIX-wiecznej Japonii: pewien mężczyzna udał się w góry, gdzie spędził prawie 2 miesiące bez jedzenia, czekając na śmierć. Swoje doznania opisał w pamiętniku, na podstawie którego powstała książka, a potem film Liechtiego. Film niezwykły. Niejednoznaczny gatunkowo (fabuła, dokument i impresja filmowa w jednym), znakomicie zrealizowany (widz obserwuje przebieg wypadków wyłącznie z perspektywy bohatera) i poruszający. Zaskakuje niezrozumiały - zwłaszcza w kulturze europejskiej - akt odwagi człowieka decydującego się na świadomą, bardzo powolną śmierć. Ale film Liechtiego to też - paradoksalnie - afirmacja życia. Życia odczuwanego każdą komórką umierającego ciała, które nie chce się poddać samobójczej decyzji umysłu".

Do tej skrajnie wolnościowej trójki podczas 9. ENH dołączą: znajdujący się na najwyższych pozycjach we wszystkich rankingach, ostry jak brzytwa Głód Steve'a McQueena i Życie bez śmierci Kanadyjczyka Franka Cole, niepokojąca medytacja na temat śmierci w scenerii samotnej podróży reżysera przez Saharę.

 

 

 

 

 

 

 

starsza lista nowsza
Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Gościem 9.ENH będzie Wim Wenders, który spotka się z publicznością na premierowych pokazach swojego najnowszego filmu: Spotkanie w Palermo.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera