Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
Mike Figgis - Timecode live mix

25.07, 16:15, HELIOS 9

KARNETY I BILETY FILMOWE

Mike Figgis, brytyjski reżyser (Burzliwy poniedziałek, Zostawić Las Vegas, Hotel) będzie gościem 9.MFF ERA NOWE HORYZONTY.

Figgis zaprezentuje swój czteroekranowy film Timecode (2000), miksując dźwięk i muzykę na żywo. Timecode zostanie pokazany w ramach cyklu edukacyjno-dyskusyjnego Nowe horyzonty języka filmowego, który pokazuje przemiany zachodzące w montażu w dzisiejszym kinie.

Timecode pokazuje cztery wersje tych samych wydarzeń, rozgrywających się w tym samym czasie i w tym samym miejscu, ale widzianych oczami różnych bohaterów. Wszystkie opowieści w tym samym czasie wyświetlane są na podzielonym na cztery części ekranie.

Miksując ścieżkę dźwiękową filmu na żywo, Figgis na przekór stereotypom udowadnia, że montaż w kinie nigdy nie jest dokończony i zamknięty, a sam film to 'work in progress'.

Po projekcji dyskusja z udziałem reżysera i moderatorów cyklu. Pokaz z racji improwizacyjnego charakteru - tylko w języku angielskim!

 

Mike Figgis reżyser, producent, muzyk i pisarz. Urodził się w 1948 roku w Carlisle w Wielkiej Brytanii, a dzieciństwo spędził w Nairobi w Kenii. Po powrocie na Wyspy grał w licznych zespołach rockowych, m.in. z Bryanem Ferry; studiował muzykę i nagrywał oraz występował z grupą Gas Board. W latach 80. reżyserował i pisał sztuki teatralne i oraz występował z teatrem The People Show. Ukończył Britain's National Film School i w 1984 zrealizował przy pomocy stacji Channel 4 krotki film "The Mouse".

Debiutował filmem fabularnym "Burzliwy poniedziałek" (1988), z udziałem gwiazd Stinga, Tommy Lee Jonesa, Seana Beana oraz Melanie Griffith, który przyniósł mu rozgłos i otworzył drogę do Hollywood. W latach 90. wyreżyserował kolejne filmy m.in. "Wydział wewnętrzny" (1990), w którym wystąpił Andy Garcia i Richard Gere, i "Wersję Browninga" (1994), z udziałem Alberta Finneya, Grety Scacchi, Matthew Modine'a.

Najgłośniejszy film Figgisa "Zostawić Las Vegas"(1995), do którego napisał również scenariusz i muzykę, został nominowany do wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. otrzymał cztery nominacje do Złotego Globu i dwie do Oscara, a grający w filmie główną rolę Nicolas Cage został uhonorowany Oskarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz Złotym Globem.

W 1999 reżyser rozpoczął prawdziwie awangardowy okres wielkoekranową produkcją "Namiętność Panny Julii" wg Strindberga, za którą dostał Złotą Muszlę w San Sebastian. Zrealizował filmowe eksperymenty m.in. "Timecode" (2000) i "Hotel"(2001). Figgis, reżyser z przeszłością muzyka, szczególny nacisk kładzie na dobór i opracowanie ścieżek dźwiękowych swoich filmów.

 

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Korporacja Ha!art i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty przygotowali książki poświęcone najważniejszym tegorocznym wydarzeniom festiwalowym. Premiery wszystkich tytułów odbędą się podczas 9. MFF ENH.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera