Program
Program 9. ENH
Filmy od A do Z
Kalendarium
Retrospektywy
Kino węgierskie 60/70
60 lat WFDiF
Nowe horyzonty języka filmowego
Wystawy
Spotkania i dyskusje
Książki filmowe na festiwalu
Wykłady, prezentacje
Warsztaty dla dzieci
Kalendarium do druku (PDF)
9. MFF Era Nowe Horyzonty

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY, odbywający się co roku w drugiej połowie lipca we Wrocławiu, to impreza unikalna w skali polskiej i europejskiej. Główną ideą festiwalu jest prezentacja bezkompromisowego, nowatorskiego, oryginalnego kina z całego świata. Nazwa festiwalu symbolizuje nowe horyzonty języka filmowego, nowe sposoby ekspresji oraz oryginalne, nie poruszane gdzie indziej tematy. Pokazywane we Wrocławiu filmy budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty.

Główne sekcje w programie ERA NOWE HORYZONTY: 

Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY, najważniejsza część festiwalu, składa się z 14 tytułów, przekraczających różne granice, wytyczających kierunki rozwoju współczesnego kina. Formuła konkursu zakłada różnorodność konwencji - od filmów fabularnych poprzez kreacyjne dokumenty i animacje, aż po filmy eksperymentalne. W konkursie biorą udział filmy pełnometrażowe, nieprezentowane wcześniej w Polsce na żadnych pokazach publicznych.

W tegorocznym konkursie będzie można zobaczyć m.in.: amerykański Mock up on Mu - jeden z najbardziej elektryzujących przykładów kina found-footage ostatnich lat, narracyjny kolaż artysty i performera Craiga Baldwina, skompilowany z fragmentów komercyjnych filmów sf z lat 50., 60. i 70., Spyder - eksperymentalny portret kobiecy nakręcony telefonem komórkowym, film japońskiej artystki Ishibashi Kiyomi oraz głośny (nagrodzony w ubiegłym roku w Cannes) filmowy debiut brytyjskiego artysty wizualnego Steve'a McQueena - Hunger.

W tym roku w ramach Międzynarodowego Konkursu NOWE HORYZONTY zostaną przyznane trzy nagrody:

  • Grand Prix dla najlepszego filmu przyznawane przez międzynarodowe jury
  • Nagroda Publiczności
  • Nagroda Krytyków Filmowych przyznawana przez międzynarodowe jury krytyków.

Wszystkie nagrodzone filmy będą miały gwarancję dystrybucji w Polsce.


Międzynarodowy Konkurs FILMY O SZTUCE to nowość festiwalu ERA NOWE HORYZONTY. W konkursie zostanie zaprezentowanych 14 pełnometrażowych, autorskich filmów dokumentalnych, dla których sztuka stanowiła bezpośrednią inspirację, jak również te, dokumentujące zjawiska artystyczne i portretujące inspirujących twórców. Do konkursu zapraszane będą filmy, poszerzające tradycyjną formułę i język filmu dokumentalnego. Konkurs filmów o sztuce otwiera się na takie formy jak docu-fiction, paradocs, mockumentaries, video-preformances, czy creative documentaries.

W programie m.in. autobiograficzny kolaż Agnès Vardy Les plages d' Agnès oraz Rembrandt's J'accuse Petera Greenawaya, w którym reżyser ponownie - po swoim ostatnim filmie Nightwatching - powraca do obrazu Rembrandta Straż nocna z 1642 roku, dowodząc analfabetyzmu współczesnej kultury, nie potrafiącej już tak doskonale kodować znaków, przechowywać przeczuć, ukrywać namiętności.

Konkursowe filmy oceni jury międzynarodowe, a zwycięzca oprócz nagrody pieniężnej będzie miał zagwarantowaną dystrybucję w Polsce.


Konkurs NOWE FILMY POLSKIE został stworzony z myślą o prezentacji pełnometrażowej polskiej produkcji fabularnej, animowanej, dokumentalnej i eksperymentalnej, także filmów polskich twórców zrealizowanych za granicą. Jest alternatywą dla innych krajowych konkursów, gdzie nagradza się często konwencjonalne filmy. To przestrzeń, w której publiczność i filmowcy współtworzą sensy rodzimego kina, gdzie rozmawia się o jego kierunkach, zjawiskach i wartościach.
W konkursie biorą udział pełnometrażowe filmy premierowe oraz te, których premiera festiwalowa lub kinowa odbyła się po 31 lipca 2008 roku.
Zakwalifikowane do selekcji filmy oceni międzynarodowe jury, które przyzna zwycięzcy Wrocławską Nagrodę Filmową ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia. Marszałek Województwa Dolnośląskiego, partner festiwalu ufundował specjalną nagrodę za debiut, również przyznawaną przez międzynarodowe jury.


Konkurs POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich pozwala na bieżąco śledzić polską produkcję krótko- i średniometrażową. Selekcja będzie obejmowała filmy dokumentalne, animowane oraz fabularne (do 60 min.), zrealizowane po 1 stycznia 2008 roku.
W każdej kategorii zostanie przyznana nagroda główna oraz wyróżnienie.
Nagrody przyznawane są w głosowaniu publiczności i ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


Konkurs EUROPEJSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
to propozycja dla młodych, kreatywnych reżyserów, również twórców niezależnych i studentów uczelni filmowych i artystycznych. Konkurs zaprezentuje wyłącznie debiuty trwające do 20 minut, a zrealizowane po 1 stycznia 2008 roku.
Konkurs został podzielony na trzy kategorie - dokumenty, fabuły oraz animacje i w każdej z nich zostanie przyznana nagroda.
Nagrody przyznawane są w drodze głosowania publiczności.panorama kina współczesnego: mistrzowie i odkrycia to specjalnie wyselekcjonowane filmy, nagradzane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Panorama podzielona jest na dwie części. W części mistrzowie pokazywane są filmy zrealizowane przez uznanych twórców. Z kolei w części odkrycia będzie można obserwować pojawiające się w kinie nowe talenty.


dokumenty / eseje to filmy, których autorzy opowiadają o otaczającej rzeczywistości własnym, niepowtarzalnym językiem, dokumenty powstałe na styku uważnej obserwacji i poetyckiej impresji. Sekcja ta co roku zawiera filmy, pokazujące życie w różnych światach, na różnych kontynentach, przefiltrowane przez osobistą wrażliwość reżysera.


nocne szaleństwo to filmy zrobione "z przymrużeniem oka", bawiące się konwencjami.


Kino kanadyjskie

Kino kanadyjskie, od zawsze borykające się z konkurencją niedalekiego przecież Hollywood i niejako skazane na marginalność, może pochwalić się zaledwie paroma powszechnie znanymi nazwiskami. Filmy takich twórców jak David Cronenberg, Atom Egoyan czy quebekański twórca, Denys Arcand są już polskiej publiczności dobrze znane. Wierni widzowie ENH mogli w poprzednich latach obejrzeć m.in. Dzienniki Knuda Rasmussena (The Journals of Knud Rasmussen, 2006) Normana Cohna i Zachariasa Kunuka czy Continental film bez broni (Continental, un film sans fousil, 2007) Stéphane'a LaFleur. W tym roku będzie okazja, aby poznać kino kanadyjskie dużo lepiej - zostanie zaprezentowanych 20 najnowszych, zrealizowanych po 2000 roku, produkcji tego kraju, m.in. filmy pokazujące życie i obyczaje rdzennych mieszkańców Kanady.

 

Retrospektywa: Guy Maddin

Retrospektywa twórczości kanadyjskiego ekscentryka. Autor filmów obsesyjnie autobiograficznych, eksperymentujących z filmowym językiem, stylizowanych na arcydzieła kina niemego, od lat jest ulubieńcem festiwalowej publiczności - legendarne stały się już kolejki na pokazywane w czasie poprzednich edycji Ostrożnie (Careful, 1992), Piętno na umyśle (Brand upon the Brain, 2006) czy nagrodzone na festiwalu w Toronto Moje Winnipeg (My Winnipeg, 2007). Po spektakularnych sukcesach retrospektyw Hala Hartleya i Terence'a Davisa przyszedł czas, aby masową wyobraźnią polskich kinomanów zawładnął ekscentryczny Guy Maddin.


Nowe kino szwedzkie

Wizerunek kina szwedzkiego zdominowany jest w Polsce przez znaczące nazwiska, takie jak wielki nieobecny Ingmar Bergman, Bo Widerberg czy Alf Sjöman. Na polskie ekrany, m.in. dzięki festiwalowi ENH dotarły także dzieła dwóch nieprzeciętnych indywidualności współczesnego kina szwedzkiego: Roya Andersona i Lucasa Moodyssona. Tymczasem kino tego kraju co roku produkuje filmy, podbijające międzynarodowe festiwale, choćby nagrodzone w tym roku w Cannes Mimowolnie (De ofrivilliga, 2007), czy wyróżniony na festwialu Sundance Król ping ponga (PingPong-Kingen, 2007). We Wrocławiu będzie można zobaczyć kilkanaście najnowszych szwedzkich produkcji oraz program filmów dla dzieci i młodzieży©1971 AB Svensk Filmindustri. Photographer: Ove Alström

Retrospektywa: Jan Troell

Jan Troell to jeden z wielkich szwedzkich klasyków, autor totalny - reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i montażysta. Już za Ole dole doff (1968) otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, natomiast filmy, tworzące monumentalną epicką sagę: Emigranci (Utvandrarna, 1971) i Osadnicy (Nybyggarna, 1972), były wielokrotnie nominowane do Oscarów i nagrodzone Złotymi Globami. Mimo tak niekwestionowanej pozycji w Szwecji i na całym świecie, w Polsce Troell pozostaje prawie nieznany. Na festiwalu będzie więc można zobaczyć najwybitniejsze dzieła Troella, m.in. Uwiecznione chwile (Maria Larssons eviga ögonblick, 2007), nominowane w tym roku do nagrody Złotego Globu.


Retrospektywa: Tsai Ming-liang

Jeden z najwybitniejszych twórców azjatyckich od lat jest ulubieńcem zarówno organizatorów jak i publiczności ERA NOWE HORYZONTY. Zadebiutował w 1989 roku telewizyjnym All the Corners of the World, przy którym zaczął wieloletnią współpracę ze swoim aktorskim alter ego - Lee Kang-shengiem (nota bene dwukrotnym gościem we Wrocławiu). Jego filmy - niejednoznaczne opowieści o samotności w zatłoczonych, azjatyckich metropoliach - były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach, między innymi w Cannes (Dziura / Dong, 1998), Wenecji (Vive l'amour / Ai qing wan sui, 1994 oraz Goodbye Dragon Inn / Bu san, 2003), czy Berlinie (Rzeka / He liu, 1997 oraz Kapryśna chmura / Tian bian yi duo yun, 2005).


Retrospektywa: Jennifer Reeves

Niezależna reżyserka z Brooklynu, znana wiernej festiwalowej publiczności z The Time We Killed - pełnometrażowego debiutu, prezentowanego w konkursie w 2004 roku. Jej prace jak dotąd pokazywane były nie tylko na międzynarodowych festiwalach (Berlin, Rotterdam, Tribeca, Sundance), ale na przykład w słynnej Cinematheque Francais w Paryżu. Podczas 9.ENH będzie można zobaczyć nie tylko The Time We Killed, ale również przegląd jej krótkometrażówek (m.in. ręcznie malowane na taśmie Fear of Blushing, 2001) oraz eksperymentalny, filmowo - muzyczny performance Light Work Mood Disorder (2006).


Kino węgierskie przełomu lat 60. i 70.

Przegląd organizowany jest we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Selekcja obejmować będzie 20 najciekawszych filmów z okresu, kiedy kino węgierskie wyróżniało się nie tylko na tle produkcji europejskich, ale i światowych. Ważną częścią przeglądu będzie miniretrospektywa Miklósa Jancsó - największego wizjonera spośród tamtejszych twórców, który swoją trylogią terroru zwrócił uwagę międzynarodowej krytyki na kino znad Dunaju. Poza tym zaprezentowanych zostanie 15 filmów innych reżyserów współtworzących tak zwaną węgierską nową falę, m.in. Zoltána Fábri, Istvána Szabó, Ference'a Kardosa, Andrása Kovácsa, Károly Makka czy Márty Mészáros. Selekcji dokonają węgierscy krytycy filmowi we współpracy z organizatorami festiwalu.


Retrospektywa: Krzysztof Zanussi

Pełny przegląd twórczości jednego z polskich klasyków, który jest obecny w kinie od blisko 50 lat. Krzysztof Zanussi, mentor wielu pokoleń młodych filmowców, zrealizował ponad 80 filmów fabularnych i dokumentalnych. Przegląd twórczości Zanussiego pokaże pełne spektrum jego możliwości reżyserskich - od młodzieńczych amatorskich filmów, przez pierwsze fabularne projekty, które uczyniły z niego czołowego twórcę kina moralnego niepokoju, po późniejsze produkcje, kiedy Zanussi stał się jednym z najważniejszych głosów europejskiego kina. Będzie to pierwsza w Polsce, a zapewne i na świecie, tak obszerna retrospektywa twórcy.


Retrospektywa: Piotr Dumała

Pierwszy w Polsce pełny przegląd twórczości słynnego polskiego twórcy filmów animowanych. Piotr Dumała będzie bohaterem tradycyjnie obecnej w programie festiwalu sekcji poświęconej filmowej animacji. Jego filmy, tworzone w charakterystycznej, rozpoznawalnej technice, o szczególnej, poetyckiej atmosferze były nagradzane nie tylko w Polsce - na festiwalach w Krakowie, Łagowie czy Kazimierzu, ale również za granicą - w Walencji, Mannheim, Oberhausen, Ottawie czy Zagrzebiu.


Nocne szaleństwo to filmy zrobione "z przymrużeniem oka", bawiące się konwencjami - chwila wytchnienia po całym dniu bardziej wymagających propozycji repertuarowych.


Filmy sezonu to wybór najciekawszych tytułów prezentowanych na ekranach polskich kin w sezonie 2008/2009.


Filmy dla dzieci i młodzieży to starannie dobrane propozycje dla najmłodszych, uzupełnione o warsztaty artystyczne. W tym roku - filmy dla dzieci i młodzieży zrealizowane w Szwecji.

 

Program 9 edycji ENH zostanie ogłoszony 1 lipca 2009.

 

 Zapraszamy do dyskusji na forum ENH

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

30 i 31 lipca 2009 o godz. 19.00 w Teatrze Polskim odbędzie się prezentacja sceny muzycznej chiptune zrzeszonej wokół nowojorskiej grupy 8bitpeoples Artist Collective

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera