menu
Opis filmu
Guy Maddin
Pełna stopka
Seanse
25 LIPCA, 22:00
Helios 5
27 LIPCA, 10:00
Helios 5
30 LIPCA, 16:00
Helios 5
Pokazywany w Guy Maddin – filmy krótkie razem z:
Berlin, Fragment szpitalny, Goła lokomotywa, It's a Wonderful Life, It’s My Mother’s Birthday Today, Klapsy dla chłoptasiów, Kroki, Mój tata ma 100 lat, Odilon Redon, albo oko wznosi się ku bezmiarowi niby balon przedziwny, Serce świata, Sombra dolorosa, Spanky: do nabrzeża i z powrotem, Wojowniczka Odyna, Wycieczka do sierocińca, Wyślijcie mnie na krzesło elektryczne, Zachwycający
Twoja metka
trzeba zobaczyć! pod rozwagę... omijać z daleka!
Wybierz kolor METKI i ułóż swój plan festiwalowy: czerwona - omijać z daleka, żółta - pod rozwagę, zielona - zobaczyć koniecznie.  
Opis metki:

Opis metki widoczny dla innych

Metki innych
zielone: 76, zółte: 35, czerwone: 40
może być piękne
~ madlenne
  Indeks cyklu  
Collage Party
reż. Guy Maddin / Kanada 2008 / 12’
napisy: polskie i angielskie
retrospektywa: Guy Maddin

Guy Maddin

Kanadyjski reżyser i scenarzysta, w ciągu ostatnich 20 lat nakręcił ponad 25 filmów, zarówno krótko-,  jak i pełnometrażowych. Jego twórczość to obrazy stylizowane na kino przełomu lat 20. i 30. Fascynują go filmy nieme i part-talkie, czerpie inspiracje estetyczne z ekspresjonizmu niemieckiego, surrealizmu, radzieckich filmów propagandowych czy pierwszych filmów w technicolorze.

Większość filmów Maddina powstaje w "garażowych", sztucznych dekoracjach, na czarno-białej taśmie 16 mm (z wyrazistym ziarnem, rysami i zanieczyszczeniami). Każdy z nich to swoisty katalog obsesji, zarówno estetycznych, jak i fabularnych (miłosne trójkąty, patologiczna zazdrość, seksualne transgresje, amnezje i amputacje).

Maddin urodził się w 1956 r. w Winnipeg, w którym wychowywał się wraz z trójką rodzeństwa (siostrą Janet i braćmi - Rossem i Cameronem) na 800 Ellis Avenue, w pokoju na piętrze, nad salonem piękności, który Herdis Maddin, matka Guya, prowadziła wspólnie z siostrą, Lil. Guy Maddin studiował ekonomię, malował domy, pracował w banku i w archiwum fotografii. Do tego namiętnie oglądał filmy i z przyjaciółmi dyskutował o nich całymi nocami. Razem z Johnem Harvie i Ianem Handfordem założył Extra Large Productions.

W 1982 r. Maddin rozpoczął pracę nad swoim pierwszym filmem, The Dead Father, którą planował zakończyć w ciągu kilku dni, ostatecznie realizacja trwała trzy lata. Już ten pierwszy obraz Maddina zapowiada tematykę, która będzie go fascynować w późniejszej twórczości. Następny film, Opowieści ze szpitala w Gimli (1988), surrealistyczna, czarna humoreska, czerpiąca z kronik lokalnej społeczności islandzkich emigrantów, został doceniony na słynnych "północnych seansach" organizowanych przez Ben Barenholtz w Nowym Jorku.

W 1995 r., po realizacji kolejnych filmów, Archangielska (1990) i Ostrożnie (1992), które okazały się sukcesem artystycznym i zapewniły reżyserowi oddaną widownie i uznanie krytyków, Maddin odebrał - jako najmłodszy laureat w historii - Medal for Life Time Achievementna festiwalu w Telluride.

Po zaniechaniu projektu filmu Dikemaster's Daughter, do którego realizacji nie doszło ze względów finansowych, Maddin pracował nad kilkoma drobniejszymi przedsięwzięciami filmowymi (m.in. nad The Eye Like a Strange Balloon). W 1997 r. zrealizował najdroższy film w swojej karierze, Twilight of the Ice Nymphs (1997). Zwiększenie budżetu, profesjonalizacja ekipy i współpraca z zawodowymi aktorami nie wyszły jednak Maddinowi na dobre. Zmierzch lodowych nimf okazał się początkiem kilkuletniego kryzysu twórczego, z którego wydobył się dopiero Sercem świata (2000), krótkometrażówką okrzykniętą największym wydarzeniem 25. Festiwalu Filmowego w Toronto.

Serce świata sygnalizuje zwrot w twórczości Maddina, a raczej - radykalne przyspieszenie, zdynamizowanie montażu i ruchu kamery. Niektórzy rozpoznali w tej gorączkowej krótkometrażówce (która w ciągu sześciu minut opowiada pełnometrażową fabułę), wezwanie, aby obalić ugrzecznione, zwiotczałe kino współczesne, apel, aby wynaleźć kino od zera (…). Może Guy Maddin, ów filmowy gejzer, zdradzał podobne, pełne emocji zapędy od samego początku swojej kariery. Ale kim jestem, żeby to stwierdzić? - tak o Sercu świata (2000) pisał w żartobliwej auto-recenzji opublikowanej w Village Voice.

Kolejny film Maddina, zrealizowany na zamówienie galerii Power Plant w Toronto jako cykl instalacji (które pierwotnie miały trwać jedną minutę), rozrósł się w film pełnometrażowy. Tchórze przyklękają (2003) to początek tzw. trylogii quasi-autobiograficznej. Po raz pierwszy główny bohater nosi imię i nazwisko reżysera oraz jeszcze wyraźniej niż w poprzednich filmach odnosi się do dzieciństwa i młodości Maddina. Podobnie jest w późniejszym Piętnie na umyśle z 2006 r. oraz w dokumentalnej fantazji (doku-fantazji) o jego rodzinnym mieście - Moim Winnipeg (2007). Oprócz Serca świata Maddin ma na swoim koncie kilkanaście filmów krótkometrażowych, których realizacja jest dla niego równie ważna, jak pełnometrażowe projekty.

 

Filmografia:

1986 The Dead Father (kr.m. / short)

1988 Tales from the Gimli Hospital

1990 Archangielsk / Archangel

1992 Ostrożnie / Careful

1995 The Eye, Like a Strange Balloon (kr.m. / short)

1996 Sissy-Boy-Slap-Party (kr.m. / short)

1997 Twilight of the Ice Nymphs

1999 Hospital Fragments (kr.m. / short)

2000 The Heart of the World (kr.m. / short)

2000 Fleshpots of Antiquity (kr.m. / short)

2000 Zookeeper Workbook

2000 Rooster Workbook

2001 Drakula: stronice z pamiętnika dziewicy / Dracula: Pages from a Virgin’s Diary

2002 Fancy, Fancy Being Rich (kr.m. / short)

2003 Coward Bend the Knee

2003 Najsmutniejsza muzyka świata / The Saddest Music in the World

2004 A Trip to the Orphanage (kr.m. / short)

2004 Sombra dolorosa / Sorrowful Shadow (kr.m. / short)

2005 Fuseboy

2005 My Dad is 100 Years Old (kr.m. / short)

2006 Piętno na umyśle / Brand Upon the Brain

2006 Nude Caboose (kr.m. / short)

2007 Odin’s Shield Maiden (kr.m. / short)

2007 Moje Winnipeg / My Winnipeg

2008 Footseps (kr.m. / short)

2008 Spanky: To the Pier and Beck (kr.m. / short)

2009 Send Me to the ‘Lectric Chair (kr.m. / short)

 

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

30 i 31 lipca 2009 o godz. 19.00 w Teatrze Polskim odbędzie się prezentacja sceny muzycznej chiptune zrzeszonej wokół nowojorskiej grupy 8bitpeoples Artist Collective

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera