menu
Opis filmu
Tsai Ming - Liang
Pełna stopka
Film w internecie
Dyskusja na forum NH
Zwiastun filmu
Seanse
27 LIPCA, 16:15
Helios 7
1 SIERPNIA, 19:00
Helios 5
Twoja metka
trzeba zobaczyć! pod rozwagę... omijać z daleka!
Wybierz kolor METKI i ułóż swój plan festiwalowy: czerwona - omijać z daleka, żółta - pod rozwagę, zielona - zobaczyć koniecznie.  
Opis metki:

Opis metki widoczny dla innych

Metki innych
zielone: 72, zółte: 49, czerwone: 32
koniecznie, bo nie zobaczyłem w Cieszynie...
~ psubrat
moze 1 sierpnia
~ ewamkukula
?
~ LuigiNono
eee
~ asgaard
  Indeks cyklu  
Rzeka
The River / He liu
reż. Tsai Ming-Liang / Tajwan 1997 / 115’
napisy: polskie i angielskie
retrospektywa: Tsai Ming-Liang

Tsai Ming - Liang

Urodził się w 1957 roku w Malezji, w miejscowości Kuching. W wieku 20 lat przeniósł się do Taipei na Tajwanie i tam rozpoczął studia filmowe na Chinese Culture University of Taiwan. Tam właśnie poznał twórczość europejskich auteurs, którzy mieli szczególny wpływ na jego autorski styl i artystyczne wybory: François Truffaut, Michelangelo Antonioniego, Rainera Wernera Fassbindera czy Roberta Bressona.

Po ukończeniu studiów w 1982 roku Tsai rozpoczął współpracę z teatrem - pracował jako producent i scenarzysta, ale także jako reżyser. W tym czasie zajął się też pisaniem scenariuszy filmowych i telewizyjnych, z których część wyreżyserował: wśród nich znalazły się takie filmy jak All the Corners of the World i Xiao hai (Boys), w którym po raz pierwszy pojawił się Lee Kang-sheng, aktor grający w niemalże wszystkich kolejnych filmach reżysera.

W 1992 roku powstał pierwszy długometrażowy film Tsai Ming-lianga - Qing shao nian nuo zha (The Rebels of the Neon God). W filmie tym nie tylko pojawiają się postaci, które odtąd powracać będą w następnych produkcjach Tsaia, ale też rozpoznać można tu skrystalizowany, autorski styl obrazowania i opowiadania, będący znakiem firmowym reżysera.

W 1994 roku Tsai Ming-liang tworzy przejmujący obraz Niech żyje miłość(Ai qing wan sui / Vive l'amour) - tak jak w jego pierwszym filmie długometrażowym tematem jest tu przede wszystkim alienacja bohaterów, niemożność komunikacji i wyobcowanie w wielkim mieście-molochu. W 1997 roku w Rzece (He liu / The River) reżyser powraca do nuklearnej i dysfunkcyjnej rodziny ukazanej już w debiucie fabularnym. Rok później powstaje przewrotna Dziura (Dong / The Hole), w której Tsai Ming-liang po raz pierwszy wykorzystuje szczególną strategię, w myśl której chropawy realizm i minimalizm kontrapunktowane są musicalowymi numerami. W 2001 roku reżyser realizuje obraz Która tam jest godzina (Ni na bian ji dian / What Time Is It There?), gdzie ponownie powraca do swych bohaterów z Rebels i w którym oddaje hołd francuskiej Nowej Fali, włączając do filmu kadry z 400 batów (Les quatre cents coups / The 400 Blows) François Truffaut. Z kolei w dwa lata późniejszym Bu san (Good Bye, Dragon Inn) składa daninę rodzimej, chińskiej kinematografii, portretując odchodzące kino i klasyczne, pełne przepychu filmy. Utwór ten stanowi dyptyk wraz z autorskim filmem Lee Kang-shenga Zaginiony (Bu Jian / The Missing). W Kapryśnej chmurze (Tian bian yi duo yun / The Wayward Cloud) z 2005 roku, najbardziej kontrowersyjnym filmie Tsaia Ming-lianga, bardzo radykalnie i bezpośrednio wypowiada się on na temat istoty pornografii. I znów naturalistyczny, brutalny realizm zestawiony zostaje z barwną musicalową brawurą. W 2006 roku reżyser powraca do rodzinnej Malezji, by zrealizować tam Nie chcę spać sam (Hei yan quan / I Don't Want to Sleep Alone). Ostatnim filmem pełnometrażowym Tsai Ming-lianga jest Visages (Face), nakręcony w paryskim Luwrze i koncentrujący się na micie o Salome. Reżyser jest także autorem krótkich filmów nowelowych - brał m.in. udział w takich projektach filmowych jak Bem-Vindo a São Paulo (Welcome to São Paulo)z 2004 roku (nowela Aquarium) oraz Każdy ma swoje kino (Chacun son cinéma / To Each His Own Cinema) z 2007 roku (fragment pt. It's a Dream).

Tsai Ming-liang jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych reżyserów wietnamskich, nazywa się go reprezentantem tzw. Drugiej Nowej Fali w kinematografii. Tworzy kino autorskie, o konkretnym, oryginalnym stylu i klimacie, pełne powracających motywów, obsesyjnie powielanych i modyfikowanych wątków, mroczne i fascynujące. Jego kolejne filmy są ze sobą powiązane, zatem całość jego twórczości można odczytywać jako jedno spójne, hipnotyczne dzieło. Na swoim koncie ma takie nagrody, jak: Złoty Lew na festiwalu w Wenecji za obraz Niech żyje miłość(Ai qing wan sui / Vive l'amour), Srebrny Niedźwiedź na Berlinale dla filmu Rzeka (He liu / The River) oraz dla obrazu Kapryśna chmura (Tian bian yi duo yun / The Wayward Cloud) czy nagoda FIPRESCI na festiwalu w Cannes za utwór Dziura (Dong / The Hole). Jego filmy często goszczą na ENH.


Filmografia:

1989 Endless Love (TV)

1989 Hai jiao tian ya / All the Corners of the World (TV)

1991 Gei wo yi ge jia / Give Me a Home (TV)

1991 Xiao hai / Boys (TV)

1992 Qing shao nian nuo zha / Rebels of the Neon God

1994 Niech żyje miłość / Ai qing wan sui / Vive l'amour

1995 Wo xin renshi de pengyou / My New Friends (TV)

1997 Rzeka / He liu / The River

1998 Dziura / Dong / The Hole

2001 Yu sheng dui hua / A Conversation with God (kr.m. / short)

2001 Która tam jest godzina / Ni na bian ji dian / What Time Is It There?

2002 Tian qiao bu jian le / The Skywalk Is Gone (kr.m. / short)

2003 Bu san / Good bye, Dragon Inn

2003 He shang de yue guang / Moonlight on the River (kr.m. / short)

2005 Wo de chou xia hai / My Stinking Kid (śr.m. / medium)

2005 Kapryśna chmura / Tian bian yi duo yun / The Wayward Cloud

2006 Nie chcę spać sam / Hei yan quan / I Don't Want to Sleep Alone

2007 Każdy ma swoje kino / Chacun son cinéma / To Each His Own Cinema (współreż. / co-dir.)

2009 Twarz / Visages / Face

Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

Dla uczestników festiwalu wiele hoteli i hosteli we Wrocławiu oferuje atrakcyjne zniżki.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera