Piotr Dumała
Strona twórcy
Biografia i filmografia
J. Armata, Śnione filmy Piotra Dumały
Piotr Dumała: Walka, Miłość i Praca
Twórcy z charakterem.
Schron Piotra Dumały
Jerzy Armata:
Dumała w krainie snów
Filmy twórcy w programie
Moje nowe horyzonty
Strony innych twórców
Linki
Piotr Dumała w bazie filmpolski.pl
Piotr Dumała w bazie culture.pl
Piotr Dumała o swojej sztuce
Filmy, zwiastuny

Ściany

Jerzy Armata:
Dumała w krainie snów

Film jest snem - twierdzi wielu ludzi zajmujących się kinem. Konrad Eberhard użył nawet tej konstatacji jako tytułu jednej ze swych książek. Piotr Dumała w Dzienniku podróżnym, pod datą 21 sierpnia 1993 roku, zanotował: W ostatnią noc sen o moim rzekomym wernisażu rysunków i we śnie wymyślona sentencja: «Sny są moim guru»... Istotnie, jego kino w dużym stopniu wynika ze snów właśnie. I z Franza Kafki, i Fiodora Dostojewskiego.

Piotr Dumała ma na swym koncie dziewięć autorskich filmów animowanych i kilkadziesiąt - również autorsko traktowanych - zleceniowych miniaturek: telewizyjnych blackoutów, czołówek programów i festiwali, reklam, klipów. Ten niezbyt znany w kraju artysta jest chyba najbardziej - obok Jerzego Kuci - rozchwytywanym za granicą polskim filmowcem. O każdy z jego, tworzonych samotnie "w piwnicznej izbie", ogromnie pracochłonnych filmów zabiegają najbardziej liczące się festiwale jeszcze w trakcie ich realizacji. Później Dumała objeżdża z nimi wszystkie niemal kontynenty, zbierając festiwalowe trofea (to chyba nagrodowy rekordzista wśród polskich filmowców) - często te najwyższe - niejako rekompensując sobie w ten sposób miesiące żmudnej, wręcz katorżniczej pracy. Realizacja 16-minutowego Franza Kafki trwała dwa lata, półgodzinnej ekranizacji Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego - blisko pięć.

Piotr Dumała nie kończył szkół filmowych, jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie dyplom robił w pracowni konserwacji rzeźby kamiennej. Na uczelni zetknął się jednak z animacją, uczęszczając na zajęcia do Pracowni Filmu Animowanego prowadzoną przez prof. Daniela Szczechurę, którego później - przez krótki czas - był asystentem.

Wydaje się, że o filmie animowanym marzył jednak od dziecka. W wywiadzie dla miesięcznika Kino wyznaje: Dla mnie każdy rysunek zawsze był tylko jedną ze scen pewnego ciągu zdarzeń, które miały miejsce przed utrwalonym przeze mnie momentem i znajdowały potem dalsze swe rozwinięcie. Wszystkie opowiadają jakąś historię i często tworzą cykl przygód układających się w akcję - wyraźnie filmową. Na przykład ten rysunek jest bardzo charakterystyczny; bandyta ucieka przed milicjantami ścigającymi go na traktorze. Wspomniany rysunek, reprodukowany przez Kino (nr 10/1993), pochodzi z roku 1960. Jego autor miał wtedy cztery lata.

1 2 3 4  
Moje NH
Strona archiwalna
Nawigator
Lipiec-sierpień 2009
PWŚCPSN
23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Program:
Mój plan:
Indeks A-Z
Koncerty
Filmy nieme w Operze
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
Skocz do cyklu:
WYBIERZ CYKL
Czy wiesz, że...

30 lipca w Operze Wrocławskiej odbędzie się projekcja filmu niemego Przygody księcia Achmeda L. Reiningera z muzyką na żywo w wykonaniu Geoffa Smitha.

>
/Co to jest?
JESTEŚMY NA FACEBOOKU LINKI:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2007-2009  /  festiwal@enh.pl  /  www.enh.pl  /  realizacja: Pracownia Pakamera